SPM10040T-150M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
SPM10040T-150M-HZ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,10.70mm×10.00mm×4.00mm SMD/SMT 15 µH 20 % 6.8 A 24.4 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)5.4 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
TypeWirewound
Current Rating6.8 A
DC Resistance (DCR)24.4 mΩ
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingShielded
Inductance15 µH
Core MaterialMetal
inductance tolerance20 %
Saturation Current4.6 A